پیدا کردن خطا در سایت وردپرسی یکی از مشکلات کاربرانی است که تخصص چندانی در طراحی وب سایت و راه اندازی آن با وردپرس ندارند و گاهی اوقات که وب سایت شما پس از بروزرسانی یک افزونه یا نصب یک افزونه، ممکن است به خطا برخورد کند و شما با زدن آدرس وب سایت خود با پیام خطای “مشکلی پیش آمده است” روبرو شوید. و یا کلا صفحه سفید برای شما نمایش داده شود و شما متوجه نشوید چه خطایی در سایت شما رخ داده است.

برای پیدا کردن پیدا کردن خطا در سایت وردپرسی شما چند روش دارید، ساده ترین روش این است که از طریق فایل wp-config دیباگ وردپرس را فعال نمایید.

روش اول: فایل wp-config

برای انجام اینکار، به هاست خود وارد شوید و به File manager هاست خود وارد شوید. و سپس به پوشه public_html وارد شوید. حال به دنبال فایل wp-config.php بگردید.

فایل wp-config را در حالت Edit باز کنید و سپس به دنبال خط زیر بگردید.

define( 'WP_DEBUG', false );

همانطور که مشاهده می کنید مقداری که تخصیص یافته است مقدار false می باشد و این بدین معنی است که خطاهای وردپرس نمایش داده نمی شود.
برای اینکه بتوانید خطاها را مشاهده کنید کافی است این مقدار را با true جایگزین کنید. فایل را ذخیره کنید و سایت را رفرش کنید.

این بار خطایی که در سایت به وجود آمده است را می توانید مشاهده نمایید.

روش دوم: فایل error_log

اما گاهی ممکن است با این روش هم نتوانید خطا رخ داده را پیدا کنید راه دوم این است که فایل error_log هاست خود را چک کنید.

برای دیدن این فایل کافی است به هاست خود وارد شوید و در پوشه public_html فایل error_log را پیدا و باز کنید.

این فایل پر از اطلاعات خطایی است که داخل سایت شما رخ داده است کافی است شما به انتهای فایل رفته و خطاهایی که در آخر فایل نوشته شده است را مشاهده کنید و خطایی که در سایت شما رخ داده را بررسی کنید.

روش سوم: مهندسی معکوس

در این روش شما باید از آخرین اقدامی که در سایت خود کردید قدم به قدم به عقب برگردید، مثلا  اگر افزونه ای را نصب کردید یا آپدیت کرده اید، و یا تغییراتی در قالب داده اید تا بتوانید خطای سایت خود را پیدا کنید.

گاهی اوقات خطاهایی که در سایت رخ می دهد به دلیل تداخل افزونه ها می باشد که با غیرفعال کردن تک به تک افزونه ها خطای سایت محرز شود.

البته ممکن است بعضی از خطاها بدلیل این باشد که یک افزونه به افزونه دیگر نیاز داشته باشد. مثلا افزونه گرویتی فرم فارسی به تنهایی کار نمی کند و حتما باید نسخه core افزونه را نصب نمایید.

امیدواریم این مقاله برای شما سودمند باشد. در صورتی که سوالی داشتید می توانید در انتهای این پست بنویسید.