همانطور که می‌دانید وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا و متن باز است که به منظور ایجاد وب سایت‌های شخصی توسط مت مولنگ طراحی و اجرا شد و در ابتدای طراحی به منظور ابزاری قوی‌تر از وبلاگ استفاده می‌شد به مرور که وردپرس مورد توجه عامه مردم و توسعه دهنده‌های وب قرار گرفت شروع به رشد چشمگیر در استفاده و توسعه کرد به طوری که امروز می بینیم که 35 درصد از وب سایت‌های حال حاضر از وردپرس استفاده می‌کنند.

یکی از مهمترین دلایلی که وردپرس مورد توجه قرار گرفت و توسعه یافت امکان افزون امکانات مختلف توسط بخشی با عنوان پلاگین‌ها (plugins) می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم کمی درباره پلاگین‌ها و ساختار آن صحبت کنیم تا شناخت بهتری نسبت به عملکرد آنها داشته باشید.

افزونه(plugin) در وردپرس چیست؟

افزونه (plugin) در وردپرس به تک کدی گفته می‌شود که وظیفه انجام یکسری کارهای مشخص که هدف برنامه نویس و نیاز مشتری می‌باشد را بر عهده دارد و بعد از فعال شدن انجام می‌دهد.

به عنوان مثال شما در وب سایت وردپرسی خود نیاز به یک فرم تماس یا عضویت در خبرنامه دارید ولی به صورت عادی در وردپرس امکان ایجاد کردن یک فرم را ندارید از این رو می توانید با نصب یک پلاگین(Plugin) این امکان را فراهم کنید و یک فرم تماس ایجاد کنید.

با توجه به رشد چشم‌گیر وردپرس(WordPress) افزونه‌های متنوعی برای انجام دادن کارهای متنوعی امروزه وجود دارد. برای مشاهده این افزونه‌ها کافی است نام یا عملکردی که مدنظر شماست را در اینترنت جستجو کنید.

به عنوان مثال اگر به دنبال یک افزونه(plugin) در وردپرس برای ایجاد انواع مختلف فرم هستید کافی است کلمه ایجاد فرم در وردپرس را در گوگل سرچ کنید خواهید دید که تعداد زیادی از افزونه ها برای شما نمایش داده خواهد شد. افزونه‌های فرم تماس 7(Contact form 7)، گرویتی فرم(gravity forms)،نینجا(ninja) از جمله فرم سازهایی هستند که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید.

ساختار یک پلاگین در وردپرس

همانطور که اشاره شد امروزه وب سایتهایی تحت عنوان مارکت نسبت به فروش افزونه‌ها اقدام می‌کنند از جمله مجموعه Evento و زیر مجموعه آن که با نام themeforest بین طراحان و استفاده کنندگان وردپرس بسیار محبوب و شناخته شده است از جمله معتبرترین وب سایت‌ها در این زمینه هستند.

اگر به دنبال طراحی یک افزونه هستید یا دوست دارید در این زمینه شروع به یادگیری و کسب درآمد کنید باید بدانید یک افزونه چطور ایجاد شده و چطور امکانی را در وردپرس فراهم می‌کند.

پلاگین‌ها ساختار ساده‌ی دارند و با ساخت یک دایرکتوری درون دایرکتوری plugins و ایجاد یک فایل php شما به راحتی می‌توانید یک پلاگین را بسازید و در لیست پلاگین‌ها آنرا مشاهده کنید.

بعد از ساخت دایرکتوری و فایل php شما باید برای سیستم وردپرس مشخص کنید که این پلاگین، چه نوع پلاگینی است و قرار است که چه کاری را انجام دهد. برای انجام اینکار کافی است تک کدی مشابه با کد زیر را به صورت کامنت در فایل پلاگین خود بنویسید.

/*
Plugin Name: Hello Dolly
Plugin URI: http://wordpress.org/plugins/hello-dolly/
Description: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of 
an entire generation summed up in two words sung most famously 
by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see 
a lyric from Hello, Dolly in the upper right of your admin screen on every page.
Author: Matt Mullenweg
Version: 1.7.2
Author URI: http://ma.tt/
*/

این کدها که در کامنت نوشته می‌شود در واقع شناسنامه پلاگین شما می‌باشد. این کدها مربوط به پلاگین ساده hello dolly می‌باشد که صرفا یک نمونه ساده پلاگین در وردپرس می‌باشد.

توضیحات شناسنامه افزونه(plugin) در وردپرس:

Plugin Name: در این بخش شما نامی که برای پلاگین خود انتخاب کرده‌اید را وارد می‌کنید.

Plugin URI: در این بخش شما باید آدرسی که پلاگین خود را در آن منتشر می‌کنید را قرار دهید. این آدرس می‌تواند به وب سایت خودتان متصل شود یا به یک مارکت که در آن محصول خود را عرضه می‌کنید.

Description: توضیحات یا عملکرد پلاگین خود را به صورت مختصر می‌توانید در این بخش بنویسید.

Author: نام فرد یا گروهی که این افزونه را تهیه کرده است را می‌توانید در این بخش وارد کنید.

Version: نسخه محصول خود را در این بخش وارد نمایید.

Author URI: آدرس صفحه شخصی نویسنده این محصول را می‌توانید در این بخش وارد نمایید.

قالبی که مشاهده کردید یک قالب استاندارد برای شناسنامه پلاگین‌های وردپرس می‌باشد. از این رو برای تمام پلاگین‌ها شما می توانید از این تک کد استفاده نمایید. خروجی این تک کد مشابه با تصویر زیر در بخش پلاگین‌ها قابل مشاهده است.

افزونه(plugin) در وردپرس
افزونه(plugin) در وردپرس

در ادامه طراحی پلاگین اگر شما دانش کافی در زمینه کدنویسی PHP را داشته باشید و هدف مشخص از طراحی یک پلاگین می‌توانید به سادگی پلاگین‌های کاربردی طراحی کنید. برای آشنایی بیشتر با طراحی یک پلاگین ساده مقالات زیر را مطالعه کنید.

  1. افزونه محدود کردن مطالب برای کاربران عضو
  2. آموزش طراحی پلاگین فیلتر کلمات

امیدواریم مطالب گفته شده به شما در شناخت یک پلاگین کمک کرده باشد و در صورتی که علاقمند به برنامه نویسی در این حوزه هستید راهگشای شما باشد.